Целиот дом ќе замириса: Посен деликатес со печурки, бело вино и зачини

Целиот дом ќе замириса: Посен деликатес со печурки, бело вино и зачини

Направете вкусен деликатес со печурки, бело вино и зачини од кој ќе замириса цел дом.Ова е рецептот кој е посен:

Состојки:

 • 1/2 кг. шампињони
 • 1 шолја бело вино
 • 1 главица кромид
 • магдонос
 • 2 лажици брашно
 • 1 мала шолја вода
 • малку кари
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се мијат и чистат шампињоните, па се сечат на траки.
 2. На масло се пржи кромидот, па се додаваат миениот и сечен магдонос и печурки, а потоа се динста со постепено додавање на виното.
 3. Пред крајот ставете го брашното, ставете кари, сол и бибер, ставете малку млака вода и мешајте.
 4. Совршено е за тестенини, а ако не постите за месо.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула