Богат фил, а врз него тече чоколадо: Колач кој ќе го сакаат децата

Богат фил, а врз него тече чоколадо: Колач кој ќе го сакаат децата

Направете вкусен леден колач за сите сетила.Ова е рецептот:

Состојки за кора:

 • 5 јајца
 • 2 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 2 лажици какао
 • ½ кесе прашок за пециво

 

Фил:

 • 250 гр. шеќер
 • 250 гр. вода 
 • 1 ванилин шеќер за шербетот
 • ½ л. млеко
 • 5 лажици брашно
 • 100 гр. шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 250 гр. маргарин
 • 1 лажица шеќер во прав
 • чоколадо и маргарин за глазура

 

 

 

 

Подготовка:

 1. Изматете пет белки со пет лажици брашно и две какао, па додајте ги жолчките. Додадете го и прашокот за пециво, измешајте, па ставете се на плех и испечете кора, па прелијте ја со сируп од 250 грама шеќер, 250 грама вода и еден ванилин шеќер.
 2. За фил сматете млеко со брашно и шеќер во прав, па сварете го белиот крем и ставете му маргарин со ванилин шеќер кога ќе се излади.
 3. Ставете го преку кората.
 4. Растопете чоколадо со маргарин и прелијте го колачот, па стегнете.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет