Повкусни од пилешки прсти: Стапчиња од сирење

Повкусни од пилешки прсти: Стапчиња од сирење

Направете супер брзи стапчиња од сирење. Неверојатно мезе или прилог за јадењето.

Состојки:

  • 2 јајца 
  • 1 жолчка 
  • 70 гр. маргарин 
  • 3 лажици брашно 
  • ¼ кравјо сирење 
  • сол 
  • брашно

 

 

Подготовка:

  1. Се мешаат убаво во сад две јајца, една жолчка, како и маргаринот. 
  2. Се додава брашно, сирењето и сол, па се меша убаво и се прават мали форми како пилешки прсти. 
  3. Се ставаат во брашно, јајце и презла и се пржат во загреано масло.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо