100 пати повкусен од кечап и мајонез: Сос за сите ручеци готов за минута

100 пати повкусен од кечап и мајонез: Сос за сите ручеци готов за минута

Кечапот и мајонезот заминуваат во минатото со овој сос од домати, совршен за со месо или тестенини.Навистина вкусно, ова е рецептот:

Состојки:

 • 15 шери домати 
 • 1 лук 
 • 20 гр. младо кромитче 
 • 1 лажиче вегета 
 • 1 лажиче балсамико оцет 
 • 1 лажиче доматно пире 
 • 1 лажиче маслиново масло 
 • сол и бибер

 

 

Подготовка:

 1. Се мијат доматите, се ставаат во блендер со  излупените лук и млад кромид. 
 2. Се додаваат и сите други состојки и се блендира да се добие паста. 
 3. Се ставаат сол и бибер и се служи со ручекот.

Повеќе на Готви.мк:

Сос совршен за тестенини

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте