Салата со свинско месо и маслинки

Салата со свинско месо и маслинки

Спој на традиционален и медитерански вкус…

Состојки:

  • 2 парчиња свинскои месо
  • 1 рака блитва
  • масло кое ќе го пушти печеното свинско
  • сок од лимон
  • 5 маслинки исечкани на кругови
  • 1 домат

Начин на подготовка:

  1. Пропржете свинско месо во тава кое ќе путши природен сок.
  2. Потоа во тавата исцедете сок од лимон и додајте исечкани маслини. 
  3. Сервирајте блитва во чинија и приложете парчиња свинско месо. 
  4. На сè тоа додајте домати кои ќе бидат совршена декорација.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*