Необична салата со пршута – повкусна од сите салати

Необична салата со пршута – повкусна од сите салати

Направете вкусна и необична салата со целер и пршута. Неодолив спој за сите сетила.

Состојки:

  • 200 гр. целер
  • 2 јаболка
  • 100 гр. морков
  • 150 гр. пршута
  • сол
  • јаболков оцет
  • 50 гр. мелени ореви

 

 

Подготовка:

  1. Се чисти и ренда целерот, јаболката и морковот, па се додаваат сол и јаболков оцет.
  2. Се ставаат и оревите во чинија, па се сече и пршутата.
  3. Се меша се во садот.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата