Домашен крем за лице – ги брише борите и акните како со гума

Домашен крем за лице – ги брише борите и акните како со гума

Направете си самите дома крем за лице кои ги отстранува борите, брчките, акните како со волшебно стапче.Евтин е и многу ефикасен.

Состојки:

  • 1 лажиче лимонов сок
  • 1 лажиче мед
  • 1 лажиче мелено мускатно оревче
  • 1 лажиче цимет

 

 

Подготовка и употреба:

  1. Се мешаат сите состојки во еден сад  и се става кремот на лице, па се остава да делува 10 минути.
  2. Внимавајте околу очите и устата како со секоја друга крема.
  3. Ќе се појави мало пецкање, а тоа значи дека маската делува.
  4. Потоа, измијте се со вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Природна маска за отстранување на митесерите од носот

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни