Турска салата – евтин и брз рецепт полн здравје

Турска салата – евтин и брз рецепт полн здравје

Направете вкусна турска салата од печен лук.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 4 чешни лук 
  • 1 лажиче црвен пипер 
  • 4 лажици маслиново масло 
  • 1 лажица оцет 
  • сол и бибер

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се лупи лукот, секој посебно се витка во фолија и се става во тепсија да се пече на 200 степени. 
  2. Кога ќе биде готов по дваесетина минути се вади од рерна, се сече крупно, се става на чинија, па се става црвен пипер, оцет и маслиново масло, сол и бибер и зачини по вкус.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт