Пица леб: Децата ќе бидат воодушевени од овој оброк

Пица леб: Децата ќе бидат воодушевени од овој оброк

Вкусен оброк кој ќе го обожаваат сите, особено децата!

Состојки:

 • 1 леб по желба
 • 100 гр растопен путер
 • 200 гр шунка
 • 2 црвени пиперки
 • 1 веза млад кромид
 • 100 гр суво месо
 • 300 гр сирење (чедар или гауда)
 • 2 лажички оригано

Начин на подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 175 степени. Со нож засечете го лебот, но не до крај. Целта е да направите мрежа составена од коцки леб. Растопете го путерот и премачкајте го преку лебот, особено на местата каде што лебот е засечен. 
 2. На засечените места наизменично редете сирење, шунка, суво месо, пиперка и кромид исечкан на кругови. 
 3. Ставете го лебот во загреана рерна и печете 20 минути. Најважно е сирењето добро да се растопи. Пред крај посипете со оригано.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта