Највкусната посна пита – царско јадење на посната трпеза

Највкусната посна пита – царско јадење на посната трпеза

Направете посна пита со многу ориз и праз.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. тенки кори 
 • 250 гр. ориз 
 • 4 праз 
 • 2 дл. масло 
 • цол 
 • бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Сварете го оризот во солена вода, а на масло испржете го празот, ситно сецкан. 
 2. Измешајте го со оризот, па динстајте со сол и бибер. 
 3. Земете по три кори и испрскајте ги со мешавина од масло и вода и ставете фил. 
 4. Направете ролна и редете ги во подмачкан плех. 
 5. Премачкајте ги со масло и печете половина час на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

За питата секогаш да е крцкава

Пржена пита деликатес

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*