Посен деликатес кој мора да го пробате: Полнети пиперки со макарони

Посен деликатес кој мора да го пробате: Полнети пиперки со макарони

Посен деликатес со пиперки и пченка. Вкусно јадење за постот.

Состојки:

 • 5 бабури
 • 200 гр. варена пченка
 • 30 гр. макарони посни
 • 1-2 лажички вински оцет
 • малку црвен пипер
 • магдонос
 • сол
 • бибер

 

Начин на подготовка:

 1. Бабурите се мијат, се вади внатрешноста и се длабат, па се става сол и бибер во нив.
 2. Се варат 10 минути во солена вода.
 3. Се вари и пченката, се пропржува потоа на маргарин со вински оцет и магдонос.
 4. Се варат и макароните кратко, па се мешаат со пченката.
 5. Се полнат пиперките, се ставаат зачини и се редат во сад во кој се додава околу една шолја вода.
 6. Се запекуват додека не изврие водата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Полнети пиперки со сирење

Брускети со печени пиперки

Пиперки полнети со зелка

Домашни пиперки во павлака

Полнети пиперки со пилешки гради

Полнети пиперки на босански начин

Полнети пиперки со шампињони

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*