Вкусни плескавици од компири – За со месо, риба и сосеви

Вкусни плескавици од компири – За со месо, риба и сосеви

Направете вкусни прженици од компир кои се совршени за мезе или ручек, а одлични се за со месо или риба. Супер се и за со некој сос.

Состојки:

 • 500 гр. компир
 • 200 гр. кромид
 • 2 јајца
 • 1 шолја кисела павлака
 • сол
 • 2-3 лажици брашно
 • масло за пржење

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се лупи компирот и се ренда, кромидот се сече ситно, па се мешаат заедно.
 2. Се додава и кисела павлака, па жолчките и малку брашно.
 3. Од белките се прави цврст снег, па се додава и тој во мешавината.
 4. Се добро се меша.
 5. Се прават плескавици од смесата и се пржат на масло од двете страни додека не поруменат.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте