Погачи повкусни од оние со сирење, пица или спанаќ: Една состојка менува се

Погачи повкусни од оние со сирење, пица или спанаќ: Една состојка менува се

Иако сите правиме погачи со сирење, спанаќ, кашкавал, сувомеснато или пица фил, ова е една нова и вкусна идеја.

Погачи со мајонез, ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 20 гр. квасец
 • ½ прашок за пециво
 • 250 мл. млеко
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 100 гр. мајонез
 • 1 јајце за премачкување
 • сусам

 

Начин на подготовка:

 1. Квасецот со шеќерот се раствора во малку млако млеко и се остава да нарасне.
 2. Во сад се става половина од брашното, се меша со прашокот за пециво и сол, се додава мајонез, па надојдениот квасец.
 3. Се додава и останатото брашно постепено, додека се замесува тесто.
 4. Оставете го во садот со крпа да нарасне.
 5. Вадете погачи и премачкајте ги со јајце, па ставете сусам.
 6. Наредете ги на плех, оставете ги 10 минути и печете на 200 степени 20 минути.

Уживајте, совршени се за со јогурт

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

 

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*