Стапчиња за 20 минути: За појадок, омилената серија или друштво

Стапчиња за 20 минути: За појадок, омилената серија или друштво

Вкусни солени стапчиња кога сакате нешто вкусно набрзина. Супер се за појадок или вечера, за мезе, за омилената серија или натпревар.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 јајца 
 • 1 маргарин 
 • 1 шолја павлака 
 • 2 лажички сол 
 • 500 гр. брашно 
 • 1 прашок за пециво 
 • сусам и јајце за премачкување

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се вади маргаринот на собна температура, се меша со брашното и прашокот за пециво, па се додаваат две јајца во садот. 
 2. Се додава сол и кисела павлака, се меша и се меси тесто. 
 3. Тестото се развлекува, се вадат стапчиња од него и се редат на плех со хартија. 
 4. Се мачкаат стапчињата со јајце и се става сусам. 
 5. Се пече 20 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*