Кога се готви по овој рецепт нема утка: Најкремави шпагети лесни за подготовка

Кога се готви по овој рецепт нема утка: Најкремави шпагети лесни за подготовка

За љубителите на италијанската кујна ова е совршено јадење. Дури и ако не сте љубител на тестенини, ова ќе ви биде омилено јадење.Најкремави шпагети во сос:

Состојки:

 • 500 гр. шпагети 
 • 200 гр. сланина или шунка 
 • 700 мл. млеко 
 • 6 лажици брашно 
 • 100 гр. кашкавал 
 • сол 
 • вегета 
 • оригано 
 • 1 павлака

 

 

Начин на подготовка:

 1. Во зовриена солена вода се ставаат шпагетите и се варат. 
 2. Се сече ситно шунката или сланината, во зависност од тоа што ќе одберете, па се пржи на малку масло, се става 600 милилитри млеко, а во останатите 100 милилитри се разматува брашното. Се додава на сланината или шунката, се додаваат и зачини и се меша. 
 3. Кога ќе се згусне смесата, се става кашкавал, па павлака. 
 4. Се става сосот на шпагетите откако ќе се исцедат.

Повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*