Чоколадна торта која морате да ја пробате: Совршена за моменти за уживање

Чоколадна торта која морате да ја пробате: Совршена за моменти за уживање

Највкусната торта која сте ја пробале, еве и рецепт!

Состојки:

  • 300 гр чоколадо за готвење
  • 100 гр путер
  • 75 гр какао
  • 20 гр кафе
  • 4 јајца
  • 200 гр шеќер
  • 1 лажица брашно

Начин на подготовка:

  1. Издробете го чоколадото и растопете го заедно со путер на слаб оган. Откако ќе се растопи и хомогенизира измешајте со какао и кафе. Оставете ја смесата да се излади на страна и за тоа време дорбо разматете јајца со шеќер и брашно. 
  2. Ставете ја смесата од јајца во чоколадната и мешајте за да се изедначи. Ставете ја смесата во калап за печење со ѕидови кои се одвојуваат, а на кои сте поставиле масна хартија за печење. 
  3. Испечете ја фината чоколадна торта во загреана рерна на 175-180 степени околу 15 минути. Внатрешноста на тортата останува благо течна, а од надвор има пријатна кора.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*