Царица на крем салатите: Нов рецепт со сирење, јајца и сусам

Царица на крем салатите: Нов рецепт со сирење, јајца и сусам

Многу добра и вкусна салата која лесно се прави.Ова е рецептот:

Состојки:

 • ½  кг. пченка 
 • 300 гр. врат или печеница 
 • 10 кисели краставички 
 • 10 варени јајца 
 • ½ кг. сирење 
 • 400 гр. павлака 
 • 200 гр. сусам 
 • сол

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се варат и ладат јајцата, се лупат и сечат на ситни коцки. 
 2. Се сече и вратот или печеницата на коцки, се сечат и киселите краставички. Се цеди пченката. 
 3. Се пржи сусамот на тава, но без масло со постојано мешање. 
 4. Се матат издробеното сирење со павлака, се додава сол. 
 5. Се мешаат во сад јајцата со сувомеснатото, киселите краставички и сусамот. 
 6. Се додаваат сирењето со павлаката и се меша. 
 7. Декорирајте по желба.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*