Феноменална торта со ореви по стар рецепт (Видео)

Феноменална торта со ореви по стар рецепт (Видео)

Подгответе неодолива троа со ореви по стар рецепт…

Состојки за прва кора:

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици мелени ореви

Состојки за втора кора:

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 2 лажици какао во прав
 • 2 лажици брашно
 • 4 лажици ореви

Состојки за фил:

 • 12 лажици брашно
 • малку вода (околу 100-150 мл)
 • 1 л млеко
 • 200 гр шеќер
 • 2 маргарина
 • ванилин шеќер
 • 250 гр мелени ореви
 • шлаг за декорација

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*