За питата сеогаш да ви е крцкава од надвор, мека внатре – рецепт кој ретко ќе ви го дадат

За питата сеогаш да ви е крцкава од надвор, мека внатре – рецепт кој ретко ќе ви го дадат

За било која пита со готови кори да биде крцкава и вкусна, потребно е да ја знаете тајната за преливот за пити, со кој секоја пита е фантастична.

Состојки:

  • 7 лажици брашно
  • 1 квасец
  • 2 шолји млеко
  • 1 шолја масло
  • сол или шеќер (зависно дали е блага или солена)

Начин на подготовка:

  1. Смешајте ги сите состојки и премачкајте ја питата која ја правите пред печењето.
  2. Премачкајте и внатре пред да ставите фил, за поголем ефект. Нека стои еден час.
  3. Секогаш ќе биде вкусна, крцкава горе, мека внатре и компактна.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Пржена пита деликатес

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*