Брза крем салата со компири – За ручек или свечености

Брза крем салата со компири – За ручек или свечености

Направете едноставна компир салата со сирење и мајонез за сите сетила.Ова е рецептот.

Состојки:

  • 4 компири 
  • 100 гр. сирење 
  • 5-6 лажици мајонез 
  • 3 јајца 
  • сол

 

Начин на подготовка:

  1. Компирот се лупи и вари во солена вода, а се варат и јајцата во друг сад. 
  2. Се цеди компирот, се цедат и јајцата и се рендаат во сад. 
  3. Се става во сад компир на дното, потоа мајонез една лажица и се премачкува компирот, па рендано сирење, па изрендано јајце. 
  4. Се прави така додека има смеса.
  5. Нека се стегне и послужете.
  6. Декорирајте по желба.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Компир пита со праз

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*