Со овој витамински оброк ќе бидете „здрави како дрен“: Салата од јаболка, цвекло и морков

Со овој витамински оброк ќе бидете „здрави како дрен“: Салата од јаболка, цвекло и морков

Не треба посебно да се нагласува за лековитоста на комбинацијата која се користи во подготовка на оваа салата.

Цвеклото е единствено поради високата содржина антиканцерогени материи и каротеноид. За морковот можеме да кажеме дека е богат со бета каротен, по што следат витамин К, витамин Ц, витамин Е, витамин Б1, Б2, Б3, Б6, фолна киселина, фосфор, калиум…

Состојки:

  • 150 гр изрендани јаболка
  • 100 гр свежо цвекло
  • 100 гр свеж морков
  • јаболков оцет
  • сол
  • бибер
  • свежо нане

Начин на подготовка:

  1. Крупно изрендајте цвекло, морков и јаболко. Зачинете со сол, бибер и оцет и посипете со нане.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*