Посна бајадера со лешници: Вкусни залаци готови за миг

Посна бајадера со лешници: Вкусни залаци готови за миг

За љубителите на бајадери, еве одличен рецепт за незаборавно уживање!

Состојки:

  • 400 гр маргарин
  • 10 лажици вода
  • 400 гр шеќер во прав
  • 400 гр мелени лешници
  • 400 гр бисквити
  • 4 реда чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки, освен чоколадото измешајте ги и смесата поделете ја во два дела. Двата дела ставете ги во фрижидер. 
  2. Извадете ги смесите и во едната додајте растопено чоколадо. 
  3. На плех ставете ја прво смесата од чоколадо. На неа ставете ја смесата без чоколадо и по желба ставете глазура од чоколадо. Оставете во фрижидер да се излади. 
  4. Сечете на парчиња, послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*