Макарони со спанаќ и брокула – Дали сте пробале повкусни?

Макарони со спанаќ и брокула – Дали сте пробале повкусни?

Од тестенини никогаш доста. Лесно и брзо се прават, се комбинираат со многу намирници и даваат совршен вкус.

Направете вкусни макарони со спанаќ, а еве го рецептот:.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 2 чешни лук
 • 1 шолја спанаќ
 • малку брокула
 • 1 лажица масло
 • 125 гр тестенини
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Се става масло во тава за пржење, па се додаваат исечените лук и кромид, како и спанаќот кој треба претходно да биде добро измиен и ситно искинат, па се динста кратко.
 2. Сварете ја или обарете брокулата кратко, па додајте ја во тавата.
 3. Се ставаат солта и бибер, па се додаваат во тавата и тестенините кои во меѓувреме сме ги свариле во солена вода и исцедиле.
 4. Навистина е лесно и брзо, на крај горе може да си додадете и сирење или пармезан по желба, за поголем шмек.

Добар апетит!

Повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*