Гибаница мафини со посебен додаток – Нов вкусен рецепт

Гибаница мафини со посебен додаток – Нов вкусен рецепт

Направете гибаница на посебен начин. Земете калапи за мафини, рукола и кори и почнете со работа.

Еве ги сите состојки и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 250 гр сирење
 • 3 јајца
 • малку сол
 • 500 гр кори за пита
 • 1 шолја млеко
 • 2-3 лажици јогурт
 • 150 гр рукола
 • масло
 • сусам по желба

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад ставете ги јајцата, солта, иситнетото сирење, маслото, измиената и исечкана рукола, јогуртот и млекото.
 2. Се соединете, па корите исечете ги на мали ленти и ставете ги во истиот сад.
 3. Повторно убаво соединете, па ставете во калапи за мафини, претходно подмачкани со малку масло.
 4. Одозгора може да наросите и сусам по желба.
 5. Печете во загреана рерна на 200 степени додека да заруменат.

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Гибаница со кајмак

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*