Совети за вкусни и сочни шницли – Вака нема да згрешите никогаш

Совети за вкусни и сочни шницли – Вака нема да згрешите никогаш

Ако сакате неодоливо вкусни шницли со неодолива арома, следете ги овие кулинарски совети.

Нив ни ги пренесоа повозрасните и поискусни домаќинки, но ќе ни бидат од корист на сите останати, а особено на почетниците во кујна.

Ако сакате шницлите да се добро испечени, но истовремено и да останат сочни, тогаш не треба веднаш од фрижидер да ги ставите во тава. Најдобро е месото претходно да отстои на собна температура.

Ставајте зачини со прстофат наместо со лажичка, па на овој начин нема никогаш да бидат презачинети.

Исклучително е важно тавата или рерната да бидат доволно загреани.

Секако, бидејќи повторувањето е мајка на знаењето, со неколку обиди и следење на овие совети, ќе станете експерти за подготовка на шницли 🙂

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*