Фишек пици – Тесто со пица фил за „Добро утро“

Фишек пици – Тесто со пица фил за „Добро утро“

Направете посебен појадок кој цело семејство ќе ви бара да го правите повторно. Фишек пица е неверојатно уживање во богатиот пица вкус.

Еве го рецептот:

Состојки:

 • 400 гр брашно
 • 2,5 дл вода и млеко (половина вода, половина млеко)
 • 1 лажица сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 2 лажици масло

Состојки за фил:

 • 100 гр шунка
 • 100 гр кашкавал
 • кечап
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Се загреваат водата и млекото, па се додава квасецот со шеќерот и се остава да нарасне.
 2. Од брашното се одвојуваат две лажици и се оставаат настрана.
 3. Во вангла за месење се става брашното, па стасаниот квасец, се додава солта и маслото и се меси тесто.
 4. Се покрива со крпа и се остава да нарасне околу 30 минути, а потоа се премесува со останатите две лажици брашно.
 5. Формирајте топчиња. Ќе излезат околу 8-10 од оваа смеса.
 6. Секое топче малку се размесува, се премачкува со кечап, се става од ориганото, шунката и кашкавалот, па се замотува како фишек.
 7. Се ставаат во плех со хартија и се печат во загреана рерна на 250 степени околу 20-30 минути.

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Тесто кое лесно се прави

Не се чека тестото да нарасне – Брзи погачи

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*