Трик со кој тестото ќе нарасне веднаш – Нема шанси да не ви успее

Трик со кој тестото ќе нарасне веднаш – Нема шанси да не ви успее

Постојат повеќе трикови при подготовка на тесто со кои тоа може брзо да нарасне, но и да има супер вкус по печењето.

Ако сакате да ви биде тестото како од пекара или некоја пицерија, најважно е на почетокот да ги извадите јајцата и маргаринот од фрижидер, односно да отстојат на собна температура.

Не претерувајте со количината на прашок за пециво или квасец, бидејќи тестото може премногу да нарасне и да „пукне“ ако претерате со нив.

Секогаш ставајте го тестото во веќе загреана рерна, бидејќи сите теста со прашок за пециво и квасец го „бараат тоа”.

Чекајте 10 до 15 минути откако рерната ќе достигне посакувана температура, па тогаш ставете го тестото да се пече.

Кога се спојуваат влажните и сувите состојки во ванглата за месење, доаѓа до хемиска реакција, па затоа тестото веднаш почнува да расне.

Исто така, има еден многу важен кулинарски трик кој малкумина го знаат:

Може во тестото да додадете и 1 лажиче јаболков оцет. Не е штетно, нема да го смени вкусот, а тестото ќе нарасне побрзо и ќе има добар шмек.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Тесто кое лесно се прави

Не се чека тестото да нарасне – Брзи погачи

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*