Закрепнувачка пилешка супа – идеална за студените денови

Закрепнувачка пилешка супа – идеална за студените денови

Сакате да го закрепнете телото во овие студени денови? Тогаш нема ништо подобро од домашна пилешка чорба!

Состојки:

 • 500 гр пилешко
 • 2 лажици масло
 • 1 црвен кромид
 • 1 морков
 • 1 корен магдонос
 • 1 корен целер
 • 1 лажица густин
 • 1 црвена пиперка
 • малку виснки оцет
 • 1 лажица концентрат од домати
 • сол
 • бибер
 • зачин од зеленчук
 • ловоров лист
 • кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. На врело масло ставете исечакно пилешко и испечете го од сите страни.
 2. Додајте сечкан кромид, пиперка, морков, магдонос и целер исечкан на кругови и сè кратко издинстајте.
 3. Потоа, посолете, додајте густин разматен во малку вода и концентрат од домати, добро измешајте и залијте со 800-1000 мл вода.
 4. Додајте зачин, бибер, ловоров лист и кора од лимон.
 5. Гответе додека месото не омекне. На крај закиселете по желба и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*