Брз ручек по работниот ден – Не одзема време, а многу е вкусен

Брз ручек по работниот ден – Не одзема време, а многу е вкусен

Направете брз ручек за кратко време. Ако не го сметаме печењето, ви требаат само 15 минути.

Набавете тиквички и почнете со подготовка:

Состојки:

 • 1 тиквичка
 • 500 мл кисело млеко или јогурт
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици пченично брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • сол

Подготовка:

 1. Излупете и исечете ја тиквичката на ситни делови, но не ја рендајте бидејќи така ќе пушти многу вода.
 2. Прекријте ја со крпа и оставете ја на страна во сад.
 3. Во друг сад изматете јајца со кисело млеко или јогурт и масло, па додајте ги двата вида на брашно и прашокот за пециво. Мешајте додека сè не се соедини, па додадете ги во садот и тиквичките. Ставете и сол по вкус.
 4. Ставете ја смесата во тепсија подмачкана со масло, па печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.
 5. Ако сакате да зарумени одозгора и да биде крцкава, зголемете ја пред крај температурата на 250 степени.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Тиквички со посебен шмек

Сос со тиквички

Гибаница со тиквички

Деликатесни запечени тиквички

Поховани тиквички на пет начини

Полнети тиквички со кисело млеко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*