Вкусна ручек идеја – Семејството ќе сака и следниот ден да го подготвите ова

Вкусна ручек идеја – Семејството ќе сака и следниот ден да го подготвите ова

Направете брз и вкусен ручек од кој сите ќе сакаат репете. Верувајте, вашите најмили ќе побараат и следниот ден да го направите ова.

Еве ги состојките и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 1/2 кг мелено пилешко месо
 • 2 изрендани тиквички
 • 1 кромид
 • 3-4 лажички коријанцер
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото месо измешајте го со тиквичките, ситно сечканиот или изрендан кромид, коријандерот, солта, биберот и лукот да се соединат во чинија. Може да ставите и малку масло во смесата,
 2. Смесата треба да има доста вода од тиквичките. Исцедете ја..
 3. Направете мини плескавици од смесата, па загрејте масло во тава.
 4. Пржете ги и свртете ги неколку пати при пржењето.
 5. Потоа, ставете ги во плех, потпечете ги 5 минути, а може да ставите и кашкавал како додаток најодозгора за да се растопи.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Руски гулаш со најкремаст сос

Сочно месо во сос

Црвен сос во шампињони

Сочни шницли во сос од кромид

Тартар сос

Кременадли во ајвар сос

Пикантно пилешко во лут сос

Батаци во сос

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*