Основен рецепт за почетници: Еве како се вари вистински чорбест грав

Основен рецепт за почетници: Еве како се вари вистински чорбест грав

Чорбестиот грав е омилено зимско јадење на многумина, а овој рецепт е наменет за почетници и за сите оние кои сметаат дека варењето грав е наменето само за искусни кувари.

Состојки:

  • 300-400 гр грав
  • 1 главица кромид
  • 3 чешниња лук
  • масло
  • ловоров лист
  • сув зачин
  • бибер
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажичка црвена пипер
  • 300 гр суви ребра

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*