Нешто ново и полно витамини: Салата со спанаќ

Нешто ново и полно витамини: Салата со спанаќ

Направете вкусна салата која е витаминска бомба. Посна е, па може да ја консумираат и сите кои се хранат вегетаријански или за време на денови на пост.

Ова е сè што ви треба:

Состојки:

  • 300 гр спанаќ
  • 200 гр Пекабеско замрзната пченка
  • 2 моркови
  • 2 лимони
  • сол
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Се чисти и мие спанаќот, му се вадат дршките и се ситни со рака на парченца.
  2. Пченката се вари кратко, а морковот се лупи, па се ренда.
  3. Кога ќе биде готова пченката се цеди, се става во сад со морковот и спанаќот, сокот од лимон, солта и маслиново масло.
  4. Се меша и послужува.

Повеќе салати на Gotvi.mk:

Вкусна салата со јајца

Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе

Шарена салата

Руска салата без мајонез и шунка

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Одлична салата од карфиол

Најдобриот рецепт за руска салата

Запечена цезар салата

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*