Хумус од цвекло – храна за црниот дроб

Хумус од цвекло – храна за црниот дроб

Иако намазот од цвекло можеби и не звучи претерано вкусно, кога ќе го пробате ќе се уверите во спротивното.

Имено, цвеклото е зеленчук преполн со нутритивни својства преполни со влакна, антиоксиданси и супстанци кои се корисни за здравјето на црниот дроб.

Состојки:

  • 2 главици цвекло со средна големина
  • 1 конзерва леблебија
  • сок од 2 лимони
  • 5 чешниња лук
  • 1/2 лажичка сол
  • 1/4 шолја маслиново масло
  • 1/4 шолја вода

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере прелијте цвекло со вода и гответе додека не омекне, околу 40 минути. Откако ќе се зготви, цвеклото измијте го под млаз студена вода, излупете и исечете на поголеми делови. 
  2. Сите состојки ставете ги во блендер, вклучете и оставете да се претвори во кремаст намаз. 
  3. Послужете со чипс од зеленчук, крекери од ориз или свеж леб.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*