Брза салата со краставици – Готова за 10 минути, само и рендате и мешате

Брза салата со краставици – Готова за 10 минути, само и рендате и мешате

Едноставна и фина салата готова за 10 минути.

Ова е рецептот, како и начинот на подготовка:

Состојки:

  • 2 краставици
  • 200 мл јогурт
  • 1 лажица кисела павлака
  • 1 лажица мајонез
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Се лупат и рендаат краставиците и се соединуваат во сад со оцет (по вкус), сол и бибер.
  2. Се ставаат јогуртот, павлаката и мајонезот, може да додадете и зачини по вкус.
  3. Соединете со мешање и послужете.

По вкус можете да додаете и рендана Пекабеско шунка.

На здравје!

Прочитај оовеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*