Златни погачици – пченкарни мафини (Видео)

Златни погачици – пченкарни мафини (Видео)

Убави погачици од пченкарно брашно – идеални за доручек и вечера со чаша јогурт. Уживајте во одлично печиво!

Состојки:

 • 200 мл млака вода
 • 25 гр свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 150 гр бело брашно + за посипување на работната површина
 • 200 гр пченкарно брашно + 50 гр за премесување
 • 100 мл масло
 • 1,5 лажичка сол
 • 150 гр кашкавал
 • 50 гр пченкарна палента
 • 100 гр маргарин
 • 1 јајце за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*