Шпагети какви што не сте јаделе, ручек за чиста десетка

Шпагети какви што не сте јаделе, ручек за чиста десетка

Од италијанската кујна никогаш доста. Сите знаеме колку е вкусна, а најважно од сè има можност да се експериментира со јадењата кои се приготвуваат со задоволство.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 л вода
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1 лажица магдонос
 • 1 лажичка оригано
 • 1 шолја кисела павлака
 • 200 гр кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 2-3 лажици масло
 • 2 пиперки
 • 400 гр доматно пире
 • 1/2 кг виршли
 • 500 гр шпагети
 • 2 коцки за супа

Начин на подготовка:

 1. Во тенчере со малку масло пропржете ги исечканите кромид и пиперки, па виршлите исечени на кругови.
 2. Додајте го доматното пире, зачините, коцките за супа и водата.
 3. Кога ќе зоврие сè, ставете ги и шпагетите кои ќе ги преполовите. Внимавајте да не се преварат.
 4. Измешајте на страна павлака со кашкавал и додадете го на смесата, па вратете уште 2 минути на оган.
 5. Ставете и магдонос и зачини по избор.
 6. Тргнете од рингла и ручекот е готов.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Јадете тестенини пред спиење – тоа е грешка

Вегетаријански сос за тестенини

Нова идеја за тестенини

Тестенини со сос од печурки

тестенини со кајмак

Тава со тестенини

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*