Ручек во три чекори – Вкусен, здрав и полн витамини

Ручек во три чекори – Вкусен, здрав и полн витамини

Спанаќот е многу здрав и се препорачува во исхраната. Ви нудиме ручек богат со витамини.

Еве како да го направите:

Состојки:

  • 500 гр спанаќ
  • 50 мл масло
  • 3 лажици брашно
  • 4 чешни лук
  • 3 дл млеко
  • 1 лажица вегета
  • 1 лажичка бибер

Начин на подготовка:

  1. Спанаќот се чисти и се вари.
  2. Брашното со лукот се пржи во тавче со масло. Се додава спанаќот, па се ставаат и млекото и зачините.
  3. Нека крчка додека да се згусне.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Корпички со спанаќ

Макарони со сирење, спанаќ и шунка

Нема повкусни: Тестенини со спанаќ

Бурек со спанаќ на старински начин

Вкусен ролат од спанаќ

Чорба од спанаќ идеална за есента

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*