Има тројно повеќе витамин Ц од портокалот – Јадете го овој зеленчук

Има тројно повеќе витамин Ц од портокалот – Јадете го овој зеленчук

Црвената зелка е многу корисна и здрава, а иако почесто на нашето мени ја има зелената зелка, сепак ја со оваа зелка.

Таа има големи нутритивни вредности, па ја задоволува потребата од 85 проценти од дневниот внес на витамин Ц. Црвената зелка има повеќе витамин Ц и од портокалот.

Ја одржува PH вредноста на организмот, има и витамини А, Е и К, како и Б.

Превенира рак, го намалува холестеролот, ги елиминира токсините, го намалува развитокот од Алцхајмер, а исто така ги „чува“ и очите и коските.

Нека биде на вашето мени почесто.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Киселата зелка помага на жените

Кисела зелка со ребра

Полнети пиперки со зелка

Зелката е најевтин извор на витамини

Кисела зелка за 10 дена

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*