Маринада за повкусно пилешко и говедско месо

Маринада за повкусно пилешко и говедско месо

Маринада која ги претвара вашите јадења во вистинско гурманско уживање…

Состојки:

  • 1/4 шолја соја сос
  • 3 лажици мед
  • 2 лажици бел оцет
  • 1,5 лажичка лук во прав
  • 1,5 лажичка ѓумбир во прав
  • 170 мл масло
  • 2 парчиња млад кромид, исечкан
  • 1 лажичка бибер

Начин на подготовка:

  1. Во голем сад ставете соја сос, мед, оцет, лук во прав, ѓумбир, масло, исечкан кромид и бибер. Сè добро измешајте. 
  2. Во смесата ставете месо и оставете го во фрижидер четири часа пред подготовка на месото.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*