Словенечки рецепт за највкусното свинско месо

Словенечки рецепт за највкусното свинско месо

Вкусно главно јадење достојно за секоја свечена трпеза!

Состојки:

 • 400 гр свински котлети
 • 4 колбаси Пекабеско (околу 400 гр)
 • 50 гр свинска маст
 • половина свежа црвена пиперка
 • половина свежа зелена пиперка
 • 15 гр црвен пипер
 • 15 гр лут црвен пипер
 • 2 главици кромид
 • 500 мл бело вино
 • 1 ловоров лист
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пиперките исчистете ги, измијте ги па исечете ги на коцки, а кромидот на тенки ленти. Во голема тава или лонец ставете лажица свинска маст па на неа пржете го месото и колбасите. Кога ќе бидат готови извадете ги на страна, но не ја фрлајте маста.
 2. На маснотијата додајте уште една лажица свинска маст, кромид, пиперки и мелен пипер. Така мешајте додека зеленчукот малку не омекне. Кога зеленчукот ќе омекне, додајте бело вино.
 3. Мешајте и гответе сè додека не зоврие и додека количината вино не се намали на половина. Кога ќе зоврие, додајте месо, колбаси и ловоров лист. Налијте вода колку да ги прекрие сите состојки, па зачинете со сол и бибер. Гответе на слаб оган 40-тина минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*