Домашен сируп кој ги решава сите проблеми – За мирен сон, смирување на нервите и здравје

Домашен сируп кој ги решава сите проблеми – За мирен сон, смирување на нервите и здравје

Нането има бројни здравствени придобивки за телото, а еве како може да направите домашен сируп од него.

Состојки:

  • 200 гр свежи листови нане
  • 2 л вода
  • 2 лимони
  • 2 кг шеќер

Подготовка и употреба:

  1. Нането и лимонот добро се мијат во вода, па во два литри вода се рендаат лимоните и се става нането.
  2. Се остава да врие.
  3. Течноста се лади, па се додава и шеќерот и повторно се вари додека да се згусне како сируп.
  4. Сирупот се става во стаклени шишиња.

Инаку, нането е корисно за имунитетот, за спречување на развој на вируси, како и за опуштање на нервите. Помага за проблеми со желудникот, за добар и мирен сок, и спречување на потењето. Го забрзува метаболизмот, па така помага за слабеење, а делува и против настинка и алергии. Го елиминира лошиот здив, а помага и за подобра циркулација.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Домашен сок од нане

Користете нане- вреди злато

Желе од јаболко со нане

Вкусно месо со нане

Маска за сите типови кожа со нане

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*