Ги има на трпезата за Бадник и Божиќ – Урмите се многу вкусна и здрава намирница

Ги има на трпезата за Бадник и Божиќ – Урмите се многу вкусна и здрава намирница

Урмите кои ги има на трпезата за време на празниците Бадник и Божиќ и кои се делат на коледарите, се навистина вкусни, но и здрави.

Содржат многу калциум, витамини и железо. Помагаат телото да се ослободи од токсини, а содржат природни јаглехидрат и минерали.

Го намалуваат холестеролот, ја јакнат крвта, го чистат телото од бактерии. Според некои истражувања, помагаат и при состојба на несоница.

Сепак, содржат природен шеќер кој лесно се вари во желудникот.

Богати се со витамин Б5, а ја намалуваат и гладта. Можеби најважно е што немаат маснотии, па затоа се препорачуваат и за слабеење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Џем од чоколадо лешници и урми

Посни бомбици со урми

Полнети урми

Корпи за постот со урми

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*