Едноставни и вкусни солени погачици со сирење

Едноставни и вкусни солени погачици со сирење

Наједноставниот рецепт за солени погачици со сирење…

Состојки:

  • 250 гр свежо сирење
  • 1/2 чаша кисела павлака
  • малку сол
  • 1/2 кесичка прашок за печиво
  • прстофат сода бикарбона
  • 10 преполни лажици глатко брашно

Начин на подготовка:

  1. Сирењето и павлаката измешајте ги, додајте сол и брашно измешано со прашок за печиво и сода, добро измешајте (може и со миксер).
  2. Оставете да отстои 10 минути додека не се загрее рерната.
  3. Со мала влажна лажица вадете од тестото на намастен плех и печете 15-20 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*