Почнете го денот со енергетско смути – Ќе ве држи сити подолго

Почнете го денот со енергетско смути – Ќе ве држи сити подолго

Направете смути ова утро кое ќе ве држи сите подолго време.

Има супер вкус, а најважно од сè, многу лесно и брзо се прави.

Состојки:

  • 1 банана
  • 1/2 лимон
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица мелена плазма
  • 2 дл млеко

Начин на подготовка:

  1. Со миксер или пасер се матат бананата исечена на кругови и сок од половина лимон, се додаваат медот и кексот, па млекото и се мати додека не се добие пенаста смеса.
  2. Ако ви е густо, можете да додадете млеко да го направи смутито потечно.
  3. По вкус може да додадете и цимет во чашата со сервираното смути.

На здравје и имајте убав почеток на денот 🙂

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Овој сок ги решава сите проблеми со главата и нервозата

Направете сок од краставица

Кашест сок од кајсии