Намирница за имунитет, здравје и правилна работа на срцето

Намирница за имунитет, здравје и правилна работа на срцето

Многу е здрав, помага за слабеење, како превенција на дијабетес, како и при висок притисок. Сладок компир е зеленчук кој навистина помага во превенцијата од болести и го штити телото.

Има многу витамини, меѓу кои и Б6, кој влијае на здравјето на срцето.

Содржи минерали како калиумот, кој ги јакне имунитетот, коските и мускулите, а се смета дека е и силен антиоксиданс.

Нема скроб како обичниот компир, па со самото тоа е поздрав, а воедно е и многу вкусен.

Напомена: Природните намирници не се замена за лекарствата препишани од доктор. Тие служат како додатоци во исхраната.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*