Брза пилешка салата со ореви: Сјаен додаток на свечената трпеза

Брза пилешка салата со ореви: Сјаен додаток на свечената трпеза

Оваа салата совршено ќе ја направат и неискусни во кујната…

Состојки:

  • 1 парче бело месо
  • 200 гр сечкани ореви
  • 300 мл павлака Пекабела
  • 200 мл мајонез
  • сол по вкус
  • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

  1. Згответе го белото месо, изладете и исечете го на ситни коцки.
  2. Исечете ги оревите на ситни парчиња. Соединете со белото месо, посолете, додајте мајонез, павлака и исцедете сок од еден лимон.
  3. Сè убаво измешајте и оставете да се соединат состојките. Добро изладете и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*