Без шеќер и печење: Најбрзиот и најздрав брауни колач

Без шеќер и печење: Најбрзиот и најздрав брауни колач

Овие колачиња можете да ги јадете без грижа на совест бидејќи се направени исклучиво од здрави состојки.

Состојки:

 • 300 гр урми
 • 200 гр ореви
 • 60 гр какао во прав
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • вода
 • малку сол

Состојки за глазура:

 • 40 гр какао во прав
 • 1/2 лажица екстракт од ванила
 • 50 гр јаворов сируп
 • 2 лажици билно масло или растопено кокосово масло

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги урмите од коски, сомелете ги во блендер па додајте ореви, какао, екстракт од ванила и малку сол. Полека додајте и вода колку што треба за смесата да стане глатка.
 2. Развлечете ја во плех и оставете во фрижифер кратко да се излади, па прелијте со глазура од какао во прав измешано со половина лажица екстракт од ванила, јаворов сируп и масло.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*