Овој зеленчук е поздрав кога ќе се зготви – Калциумот се зголемува за три пати

Овој зеленчук е поздрав кога ќе се зготви – Калциумот се зголемува за три пати

Спанаќот е многу здрав зеленчук со многу витамини и хранливи состојки. Го чува здравјето, богат е со калциум, магнезиум, бета-каротен и многу антиоксиданси.

Сепак, она што е најважно за него е дека со термичкото обработување, тој станува поздрав и овие состојки доаѓаат повеќе до израз. Со оглед на тоа дека многу видови зеленчук ја губат хранливата вредност при варење и пржење, ова е супер вест.

Со варењето, количината на калциум се зголемува и до три пати.

Јадете го често и бидете здрави, полни со енергија и со добар имунитет.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Корпички со спанаќ

Макарони со сирење, спанаќ и шунка

Нема повкусни: Тестенини со спанаќ

Бурек со спанаќ на старински начин

Вкусен ролат од спанаќ

Чорба од спанаќ идеална за есента

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*