Вкусна пита со компир – Лесна и мека, рецепт за брз ручек на трпеза

Вкусна пита со компир – Лесна и мека, рецепт за брз ручек на трпеза

Направете вкусна пита со компир која е толку мека што се топи во уста, а има неодолив вкус.

Прочитајте ги состојките и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 700 гр компир
 • 4 јајца
 • 2 лажички сол
 • 1 лажиче бибер
 • 3 дл јогурт
 • 1 дл масло
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • малку брашно

Начин на подготовка:

 1. Компирот се лупи, па се ренда на крупниот дел од рендето.
 2. Се додаваат солта и биберот во садот, па јогуртот.
 3. Додадете ги во истиот сад и претходно изматените јајца, маслото, малку брашно и прашокот за пециво. Убаво соединете.
 4. Смесата се става во премачкан калап и се пече околу 30 минути во загреана рерна на 180 степени.
 5. На крајот се потпекува уште десетина минути на посилна температура додека да фати кора, .

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Меко, топло, вкусно: Полжав пита

Пита на стар начин со тиква

Посна пита со ориз и праз

Домашна пита каква што не сте јаделе

Сочна и крцкава пита со мелено месо

Посна пита со тиква и цимет

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*