Брзо и лесно до вкусен прилог: Торта од карфиол

Брзо и лесно до вкусен прилог: Торта од карфиол

Брзо и лесно до вкусен прилог или лесен оброк…

Состојки:

 • 1 главица карфиол
 • 100 гр сирење
 • 100 гр путер
 • 4 јајца
 • брашно
 • сол
 • бибер
 • рузмарин

Начин на подготовка:

 1. Згответе карфиол во посолена вода и малку млеко. Процедете и оставете да се излади. За тоа време разматете путер, 4 жолчки, сол и бибер.
 2. Одвоено разматете белки, млеко, сирење и брашно.
 3. Соединете ги двете маси, ставете карфиол во намастен плех и прелијте. Посипете со рузмарин и печете во рерна околу 20 минути на 220 степени.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*